Akým spôsobom môžem zaplatiť za tovar?
  • Dobierka, kuriérovi pri dodaní objednávky
  • Platba kartou cez platobnú bránu
  • Prevodom na účet
  • Tovar odosielame v pondelok a štvrtok. Objednávky prijaté do nedele doručujeme v pondelok a objednávky prijaté do stredy doručujeme v piatok.

V prípade, že vám na našom e-shope ukazuje, že tovar nie je na sklade, kontaktujte: objednavky@holicskypivovar.sk tel. č. +421 903 481 450

Pripravte si číslo objednávky, ktorú chcete zrušiť a napíšte nám na objednavky@holicskypivovar.sk Objednávku je možné zrušiť ak ešte nebola odovzdaná prepravcovi.

V prípade, že je tovar v rukách prepravnej spoločnosti, budete sa musieť s požiadavkou obrátiť na nich. Ak sa však tovar ešte stále nachádza u nás, môžete nás kontaktovať na objednavky@holicskypivovar.sk

Remeselný pivovar znamená pivovar s vysokou mierou poctivej ručnej práce a kvalitné prírodné suroviny bez pridaných umelých látok.

Ležiaky – 2,5 mesiaca                   Ale – 4 -6 mesiacov
Pivo je potrebné uschovať v chladničke, lebo je nepasterizované.

Pivo plníme do 1l a 2l – PET fliaš a do 0,75l, 0,5l a 0,33l sklených fliaš.
Pivo plníme na báze protitlaku, preto čapovanie netrvá dlho, a pivo zachováva chuť a vôňu, ako pri čerstvo načapovanom pive.

Spodné kvasenie – kvasenie prebieha pri nižších teplotách (okolo 10˚C) v otvorených nádobách (spilka), kde sa z hladiny zbiera pena.

Vrchné kvasenie – kvasenie prebieha pri vyšších teplotách (okolo 20˚C) v nádobách s uzavretým vekom (CK tanky), odkiaľ uvoľňujúce sa CO2 uniká cez kvasnú zátku. Rozdiel medzi spodne a vrchne kvasenými pivami je aj v použití iného typu kvasníc a v teplotách varu.

Obsah alkoholu – uvádza sa v objemových percentách, teda koľko objemu nápoja tvorí čistý lieh.

Stupňovitosť piva – udáva koncentráciu rozpustných látok zo sladu v uvarenej mladine. Označuje teda, koľko bolo pri varení použitého sladu a koľko skvasiteľného extraktu mladina obsahuje. Stupňovitosť je od množstva alkoholu možné odvodiť iba orientačne.

IBU – pivo  je možné rozlišovať aj podľa horkosti. Meria sa pomocou oficiálnej škály v jednotkách horkosti, v tzv. IBU jednotkách (International Bitterness Units). Jedna IBU predstavuje 1 miligram alfa horkých kyselín na jeden liter piva. Ich výšku určuje chmeľ.

EBC – je unifikovanou a referenčnou jednotkou pre farbu a zákal piva v európskom pivovarníctve. Čím je hodnota nižšia, tým je pivo svetlejšie. Okrem EBC sa používa aj jednotka SRM (najmä v USA).

Ležiak  – Ležiakmi sa označujú pivá kvasené tzv. spodným kvasením. Kvasenie prebieha dlhšiu dobu pri nízkych teplotách a kvasinky sa po ukončení fermentácie usádzajú na dno kvasných nádob.

Ale – Ale (čítame „ejl“) je termín používaný na označenie pív kvasených tzv. vrchným kvasením a vyšším chmelením.

India Pale Ale (IPA) – Štýl pôvodne pochádzajúci z 18-teho storočia prispôsobený k tomu, aby vydržal plavbu z Anglicka do koloniálnej Indie. IPA využívali konzervačné účinky chmeľu zvýšením jeho podielu pri výrobe.

American Pale Ale (APA) – Štýl pôvodne pochádzajúci z USA. Tieto pivá sú väčšinou slabšie ako India Pale Ale, s obsahom alkoholu do 5%. Vyznačujú sa použitím najmä amerických chmeľov.